May Tekstil

Telefon : (0212) 438 33 94

Giysi ve trikolarınızın uzun ömürlü olabilmesi aşağıda belirtilen temel bakım kurallarına uyum sağlayarak gerçekleşebilir. Söz konusu kurallar doğal, suni, sentetik ya da bunların karışımları için geçerlidir.

Makinede Yıkama

Trikonuzu ters yüz ediniz ve tek olarak ya da kendi renginde en fazla iki-üç triko ile birlikte makineye koyunuz. (Yazlık ve kışlık trikoları bir arada yıkamayınız.)
Makinenizin deterjan gözüne belirtilen ölçüde triko şampuanı koyunuz. Makinenizi yün yıkama programına getiriniz. Su aldıktan sonra 30 dereceye ayarlayınız. Makinenizde yün yıkama programı yoksa, kesinlikle elde yıkamayı tercih ediniz.Yıkama işlemi tamamlandıktan sonra makinenin kısa sürede suyu atabileceği bir sıkma programı seçerek sıkınız. Trikonuzu makinede bekletmeyiniz, buruşmasına sebep olabilir. Makineden çıkardığınız trikoyu elde yıkama bölümünde anlatılan şekilde kurutunuz

Ütü İşlemi

Trikolarınızı, düz bir yerde üzerine tülbent gibi bir bez koymak suretiyle ılık ütü ile ütüleyebilir ya da buharlı ütü ile sadece bastırarak düzeltme şeklinde ütü yapabilirsiniz. Bezin kullanılması, ütüleme sırasında hem trikonuzun parlaklığını koruyacak, hem de yanlışlıkla oluşabilecek aşırı ısıdan etkilenmemesini sağlayacaktır.

Kuru Temizleme

Trikolarınızı güvenilir bir kuru temizleme şirketinde, yıkama talimatında belirtildiği gibi temizletebilirsiniz.

Trikonuzun Özenli Bakımı

Önemle dikkat edilecek hususlardan birincisi trikonuzun fazla kirlenmeden yıkanması, ikincisi ise yıkama talimatlarına uyulmasıdır.

Elde Yıkama

Elde yıkama, zahmetli bir iş olmasına rağmen trikonuzun uzun ömürlü olmasında etkilidir, trikonun yüzeyindeki gevşek elyafı korumak için giysinin içini dışa çeviriniz. Giysinizi suya daldırmadan önce kullandığınız toz veya sıvı deterjanın iyice çözüldüğünden emin olunuz, yıkama kabında tek olarak yıkayınız.Dikkat etmeniz gereken önemli bir konuda renkli ürünlerde bir arada yıkandığında birbirlerini kirletebilecekleridir

30 derece (ılık) suya, üzerinde tarif edildiği miktarda triko şampuanını iyice karıştırınız. Triko şampuanlarının diğer deterjanlar ile kimyasal yapıları farklıdır; boya sökücü ve elyafları yıpratıcı maddeler içermezler. Trikonuzu ılık suya bastırıp kısa bir süre bekleterek ıslanmasını sağlayanız. Trikonuzu kesinlikle uzun süre suda bekletmeyiniz. Islanan trikonuzu çitilemeden suya bastırıp çıkarmak suretiyle 2-3 dakika yıkayınız. Trikonuz şayet aşırı kirli değilse kirini çabucak bırakacaktır.

Yıkamadan sonra, trikonuzu bir kere ılık suda, daha sonra akar soğuk suda iyice durulayınız. (İyi durulama çok renkli ürünlerde renk kusmasını engeller. Durulamadan sonra, trikoyu nazikçe sıkarak suyunu akıtınız. Trikoyu kesinlikle ıslak ve katlı bekletmeyiniz.

Kurutma kuralları

Trikonuzu direkt ısı almayan (güneş ışığı dahil) havadar bir yerde, düz bir zemine sererek ölçüsüne göre, çekmeden, buruşturmadan, şekil vererek kurumaya bırakınız. Trikonuzu sererek kurutmanız ütü işlemini kolaylaştıracaktır. Eğer trikonuzu sererek kurutacak yeriniz yoksa trikonuzun beden ve kollarını ortalayarak ağırlığı dağıtmak suretiyle ipe asabilirsiniz.
Trikonuzu mandalla asmayınız; ütüde izlerini düzeltmeniz zor olabilir. Kesinlikle askıya asarak kurutmayınız. Askıda ve ağırlığı dağıtmadan ipte kurutma trikonun sarkmasına sebep olacaktır. Kuruyan trikonuzu hafif nemli iken ütüleyiniz.

Ağartma

Asla klorlu ağartma uygulamayınız.

Her zaman için, sadece ılık su kullanın
Durulamada sık sık değiştirerek bol su kullanın.
-Giysileri sabunlu suya iyice daldırın ve çitilemeden nazik bir şekilde yıkayın.
-Örgü giysileri asla sıkmayın. Aksi takdirde giysileriniz elastikiyetini kaybeder ve deforme olurlar.
-Islak örgü giysilerinizi sıkmayın, kuru bir havlunun üzerine yayın. Üzerine de ikinci bir havlu koyun ve havlunun üstüne basarak fazla suyu alın. Sonra giysinizi, ısı kaynaklarından uzak bir yere koyun.
Her yün karışımlı giyside dikili bakım talimatı etiketi bulunmaktadır.Talimat üzerindeki sembollere dikkat etmek, giysinin görünümünü, yüzeyini, yapısını koruyacak olan uygun temizleme yöntemini seçebilmenizi sağlar.